Budowa nowego domu jest inwestycją, która często zaskakuje nas rozmiarem ponoszonych kosztów. Koszt zakupu okien jest przeważnie też niemały. W tym artykule podpowiadamy, jak można zaoszczędzić na zakupie okien – ale trochę mądrzej niż po prostu kupując najtańsze okna.

Najłatwiejszym sposobem na obniżenie kosztów, a przy okazji – poprawienia izolacyjności cieplnej budynku jest zmniejszenie ilości i wielkości przeszkleń.
Zwróćmy uwagę, że mniejsza ilość otworów okiennych z oknami o gorszych parametrach dotyczących energooszczędności może nam dać taki sam efekt (izolacyjności cieplnej budynku) jak większa ilość z lepszymi.
Oszczędność jest więc podwójna, ale okupione jest to oczywiście mniejszą ilością światła. Pamiętajmy, że norma mówi o tym aby szklenie było nie mniejsze niż 1/8 powierzchni podłogi w pomieszczeniu.

W pomieszczeniach wystawionych na działanie promieni słonecznych (okna od południa) można pomyśleć o pakietach szybowych, które będą miały trochę gorsze parametry izolacyjne, ale też przy okazji lepszą absorpcję promieniowania słonecznego i związane z tym zyski cieplne. Są co prawda szyby, które łączą wysoką izolacyjność i zdolność absorpcji ciepła słonecznego, ale są to rozwiązania droższe od klasycznych. Ubocznym efektem jest jednak to, że pakiet szybowy o gorszej izolacyjności będzie
co prawda generował zyski cieplne w słoneczne dni w zimie, ale też ten sam efekt – już niepożądany – będzie zachodził w lato.

W oknach ze średniej półki profil przeważnie ma większą przenikalność ciepła od szyb. Dlatego im mniej profilu w oknie – tym lepiej. Okno jednodzielne zawsze będzie trochę cieplejsze (a przy okazji tańsze) od dwudzielnego. Jednak uwaga – problemem może być szerokie skrzydło (niewygodne przy otwieraniu) i statyka okna (słaby profil może się wypaczyć pod dużym ciężarem pakietu szybowego).

Okna nieotwierane kojarzą się z witryną sklepową, ale w niektórych projektach, zwłaszcza domów z wentylacją mechaniczną, zaczyna się je stosować. Takie okno zawsze będzie cieplejsze i znacznie tańsze od okna otwieranego. Problem praktyczny: mycie okien z zewnątrz 🙂

Na koniec mamy wybór koloru okien – białe są znacznie tańsze od kolorowych, jednokolorowe są przeważnie tańsze od dwukolorowych. Dodatkowo biały kolor nie absorbuje ciepła słonecznego i tym samym zmniejsza ryzyko wypaczenia się profilu pod wpływem ciepła.

Pamiętajmy zawsze też o tym, że koszt zakupu okien powinniśmy rozważać w perspektywie okresu ich użytkowania. Droższe i lepsze okna posłużą nam dłużej i mogą w ostatecznym rozrachunku okazać się bardziej korzystną opcją.